W POKŁONIE PATRONOM SZKOŁY
III MISTRZOSTWA SZKOŁY W SZACHACH I WARCABACH SPORTOWYCH
Już trzeci rok z rzędu w naszej placówce odbywają się mistrzostwa w szachach i warcabach sportowych. Dedykowane są patronom szkoły, Tytusowi i Janowi Działyńskim. Tytus - ojciec, jego syn Jan byli miłośnikami królewskiej gry i wszelkich intelektualnych zajęć, które bardzo często przyjmowały formę rywalizacji. Podobnie jest w naszej „Jedynce”. W minionym tygodniu uwzględniono zainteresowania uczniów skierowane na współzawodnictwo odbywające się za pomocą bierek i figur na planszach i pudłach z wyznaczonymi na nich 64 polami.
Do długo zapowiadanych tegorocznych mistrzostw przystąpiło 49 warcabistów i 29 szachistów. Po losowaniu, które pod okiem głównego sędziego i sekretarza oraz arbitrów stolikowych przeprowadził dwukrotny szachowy mistrz naszej szkoły - uczeń ósmej klasy Yaroslav Lentsevich, wybrano system drabinki turniejowej. W tzw. szóstkowo–jedynkowym rozstawieniu w protokołach sędziowskich znalazły się 24 pary warcabistów i jeden oczekujący oraz 14 par szachistów i podobnie jeden oczekujący na wejście do gier. Mecze rozgrywane były w systemie czasowym, w punktacji 0-3, 3-0. Po pierwszej fazie turnieju w grze pozostało najpierw 24 warcabistów plus 1, 14 szachistów plus 1, następnie odpowiednio – 12 plus 1 , 7 plus 1.
W warcabach nie miał sobie równych uczeń ósmej klasy Dominik Kozielski, wyprzedzając drugiego, podobnie, jak w ubiegłym roku Yaroslava Lentsevicha i trzeciego w warcabowym maratonie, kolejnego ósmoklasistę Jana Bośko. Szachowym mistrzem bez pojedynkowego potknięcia w całym turnieju został wspomniany Yaroslav Lentsevich, który wyprzedził świetnie sobie radzącego w końcówkach poszczególnych partii Jakuba Jewartowskiego oraz trochę pechowo dobierającego końcowe posunięcia Wojtka Przybyła. Do znakomitej gry wymienionej trójki dopasowała się pozostała trójka z szóstki ścisłych finalistów szachowej rywalizacji. Czwarty Wojtek Komorowski, piąty Karol Stefan i szósty Michała Wichman mogli także, jak wcześniej wymienieni, zaimponować ciekawymi posunięciami, szczególnie w pierwszych etapach turniejowych gier.
Łącznie, przez 4,5 godziny rozegrano 214 błyskawicznych pojedynków. Wszystkim uczestnikom mistrzostw należą się brawa, podobnie, jak stolikowym arbitrom – sędzinom, uczennicom z ósmej klasy. Medalowa dekoracja czeka na uczniów w kolejnym, najbliższym czerwcowym terminie.
Zespół Nauczycieli Wychowania Fizycznego